niedziela, 25 sierpnia 2013

Sokół i Czajka - Skrzydlate składaki

Witam!
Dziś będzie wpis o dwóch powoli zapominanych modelach składaków, które były bezpośrednimi poprzednikami Wigier - Sokół i Czajka.

Na pierwszy rzut oka Sokół i Czajka wydają się być niemal identyczne, jak Wigry. Jednak Wigry to zupełnie inna konstrukcja, która jednak bardzo przypomina skrzydlatych poprzedników kształtem ramy. Wigry "bez cyferki" ma też wiele elementów znanych z Sokołów i Czajek, jak np. "rączki", kierownica, siodło (W Wigry 2, 3 etc. było już siodło nowszego typu), oświetlenie itp.
Sama rura ramowa w Sokole i Czajce jest cieńsza. Odróżnia je od Wigier również osłona łańcucha, oraz widelec, który w Wigrach ma wspawany uchwyt na dynamo (W Sokole i Czajce dynamo było z chromowaną obejmą na widelec). Od roku 1974, w którym do produkcji wprowadzono Wigry stosowano jednak widelec rodem z właśnie tego modelu. W Wigrach mocowanie pompki było przy rurze podsiodłowej, natomiast w Czajce i Sokole przy rurze ramowej, od Wigier odróżniał je również bagażnik.
Do pewnego czasu Sokoły i Czajki miały błotniki starego typu - Malowane pod kolor ramy ze szparunkami, co zmieniło się w roku 1973, kiedy otrzymały błotniki identyczne, jak w Wigrach.

Romet Sokół od Rometa Czajki różniły się jednym elementem - Zawiasem składania.
W Sokole aby złożyć rower należało wykręcić od dołu zawiasu pojedynczy bolec, po czym rower się składał.
W Czajce natomiast należało obluzować nakrętkę na śrubie u boku zawiasu, po czym ową śrubę przekręcić wajchą umieszczoną u góry zawiasu. (Podobnie, jak w Wigry) Po tej operacji rower można było złożyć na pół.

Oba modele miały malowany od szablonu napis na rurze ramowej "Sokół"/"Czajka".
Jednak prawdopodobnie od roku 1974 czajki miały naklejki z nazwą zamiast napisu malowanego od szablonu. Z takowymi w Sokołach się jednak nie spotkałem.

Występowały również wersję "Sokół-lux", które miały m.in. trzybiegową piastę Shimano, chromowaną osłonę łańcucha, białe pancerze linek, oraz hamulec szczękowy z tyłu. Często dostawały one bardziej wyszukane, nierzadko metaliczne kolory. 

Wersje "Universal" miały identyczne wyposażenie, jak "lux", jednak wersje "lux" były przeznaczone na rynek krajowy, a Universal na zagraniczne.

Romet Sokół

Zdjęcie: PRLbikes.pl

Romet Czajka

Zdjęcie: Tablica.pl

Karta z katalogu Predom-Romet - Więcej na mslonik.pl


_______________________________________________________________
Facebook.com/Wigry3 - Wigry 3 - Odzież i gadżety inspirowane składakami!

piątek, 16 sierpnia 2013

Wigry 2? 3? 4? 5? A czym to się różni?

Witam!
Ponieważ dużo osób się mnie pyta czym się różnią poszczególne wersje najpopularniejszego rometowskiego składaka - Rometa Wigry, postanowiłem sporządzić dziś wpis o różnicach między poszczególnymi wersjami. Mam nadzieję, że wzbogaci to Waszą wiedzę i ułatwi w identyfikacji rowerów.

Zaczynamy!

Ponieważ zdecydowanie najpopularniejszą odmianą Wigier, jest Wigry 3, to ono posłuży nam jako baza.

Romet Wigry (Bez cyferki przy nazwie)


Źródło zdjęcia: Tablica.pl




Produkowany od 1974 roku następca Rometa Sokoła posiadał charakterystyczną kierownicę w kształcie litery "U" (tzw. koza), odblask na tylnym błotniku, małą lampkę na "tylnym trójkącie" (Podobnie, jak w jego poprzedniku), naklejkę przedstawiająca klucz francuski na tylnej części rury ramowej, oraz siodło starego typu (Kolejny element znany z Sokoła). Powyższe elementy pozwalają odróżnić Wigry, od Wigry 3.
No i oczywiście jeszcze naklejka na rurze ramowej "Wigry" bez numerka przy nazwie. Niektóre egzemplarze (zwłaszcza z pierwszego rocznika) mogą posiadać - jak na powyższym zdjęciu - osłonę łańcucha znaną z universal'owskich beach-cruiserów. Najczęściej jednak osłona łańcucha była plastikowa, podobnie jak na ilustracjach do poniższych odmian modelu.

Ciekawostka: Pierwsze egzemplarze Wigier miały napis na rurze ramowej "Wigry" wykonany od szablonu. Osobiście jednak nigdy nie zetknąłem się z takim egzemplarzem.

Romet Wigry 2

Zdjęcie z folderu reklamowego Predom-Romet wydanego w 1978 roku - Więcej na mslonik.pl


W zasadzie od Wigry "bez numerka" odróżnia go jedynie brak przedniego hamulca, siodło nowego typu (Jednak bez skrytki na klucze, jak w pozostałych modelach), oraz naklejka na rurze ramowej "Wigry 2", choć w niektórych egzemplarzach można spotkać tylną lampkę umiejscowioną na tylnym błotniku. Na tylnej części rury ramowej umieszczona naklejka z kluczem francuskim.

Romet Wigry 3

Zdjęcie z folderu reklamowego Predom-Romet wydanego w 1978 roku - Więcej na mslonik.pl

Kierownica "jaskółka", przedni hamulec szczękowy, siedzenie nowego typu (Stosowane od połowy lat 70.) Na szprychach odblaski- Najpopularniejsza wersja. 99% Wigier, to właśnie "trójki". Wigry 3 stało się popularne do tego stopnia, że niektórzy nawet nie wiedzą, że istniały inne odmiany tego modelu.

Romet Wigry 4

Zdjęcie: Wikimedia Commons


Od "trójki" odróżniał go przedni hamulec dociskowy, zamiast szczękowego. Kierownica - w niektórych egzemplarzach "koza", w innych "jaskółka". No i oczywiście naklejka "Wigry 4".

Romet Wigry 5

Rower kolegi - Michała


Od Wigry 3 odróżniało go jedynie plastikowe "ramię bezpieczeństwa" przy bagażniku... i oczywiście naklejka - "Wigry 5".



Wersje eksportowe Wigier (Universal/Tyler) mogły mieć różne wyposażenie i ciężko stwierdzić na której odmianie bazują.


Mam nadzieję, że mój artykuł ułatwi Wam identyfikację rowerów i wzbogaci Waszą wiedzę. :)
Jeżeli w którymś punkcie się mylę, proszę o zwrócenie uwagi w komentarzu.

Zapraszam do komentowania wpisu!


Pozdrawiam,
Squadaque Driver


___________________________________________
Wigry 3 - Odzież i gadżety inspirowane składakami!

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Nowy nabytek Squadaque Drivera - '74 Romet | Universal Sokół-Lux

Witajcie! :)
Dziś zaprezentuję wam mój najnowszy nabytek - Przepiękny Universal na bazie Sokoła-Lux z 1974 roku!
Kupiłem go wczoraj w Rzeszowie, nie pytajcie za ile.
Pojechałem wczoraj wraz z moją kochaną rodzicielką do miasta słynącego z pomnika wielkiej ci... yyy... czynu rewolucyjnego na giełdę staroci. Na samej giełdzie nabyłem jedynie dzwonek rowerowy do Rometa i Smienę 8M.
Gdy wychodziłem, zobaczyłem po drugiej stronie ulicy prześlicznego Universala na bazie Sokoła w idealnym stanie! Zaliczyłem karpika, podszedłem i poczekałem, aż przyjdzie właściciel (Jak się potem okazało też przyjechał na giełdę, pooglądać co sprzedają, a rower nie był na sprzedaż). Właściciel przybył (Po ponad godzinie, przez ten cały czas stałem w upale), ja grzecznie przeprosiłem, przedstawiłem się i wytłumaczyłem się, że jestem miłośnikiem rowerów Romet i bardzo podoba mi się jego egzemplarz. Spytałem też, czy byłaby możliwość sprzedaży. Powiedział, że rowerem jeździ na co dzień, jest niezawodny i raczej nie wyobraża się przesiąść na co innego, ale skoro się tym interesuje, to może mi sprzedać swoje Wigry 2, które zalega mu w garażu. Spisałem adres, za pół godziny byłem już na terenie garaży przy stacji Rzeszów-Staroniwa, gdzie się umówiliśmy. Otworzył garaż i wyjął jasnozielone Wigry 2. Niestety okazało się spawane, więc powiedziałem, że odpada. Miły pan się zastanowił i stwierdził, że jeśli jestem takim pasjonatem, to może mi sprzedać swojego Universala, zamiast spawanego Wigry 2, bo wie, że będę o niego dbał i mi długo posłuży. Zapewniłem, że tak będzie, dobiliśmy targu.
Tym sposobem stałem się posiadaczem tego przepięknego egzemplarza.
Rower ma m.in fabryczne:
-Oryginalny tylni hamulec szczękowy (Niespotykane w "krajowych" wersjach, na zdjęciach nie jest zamontowany)
-Oryginalne trzy przerzutki Shimano w piaście (Również niespotykane w "krajowych" egzemplarzach
-Oryginalne opony Stomil Antilope whitewall
-Bardzo rzadkie już, oryginalne siedzenie starego typu z małą narzędziówką.
-Białe linki
-Metaliczny lakier
-Wszystkie oryginalne naklejki
Wszystko w tym rowerze jest oryginalne, zamontowane fabrycznie. Takim właśnie wyposażeniem, jak powyższe cechowały się wersje "lux" i eksportowe "Universal".
Ponadto Pan dorzucił mi do roweru oryginalny, nieużywany pokrowiec na rower.
Wczoraj Sokołem wybrałem się na przejażdżkę ok. 40 km, przez całą tą drogę rower mnie nie zawiódł, jedzie się naprawdę świetnie! Nie ma porównania do mojego chińczyka. Rower gna do przodu, aż miło, siedzi się bardzo wygodnie. :)
Do pełni oryginału brakuje mu jedynie oświetlenia (Tylną lampkę mam, dostałem kiedyś za darmo), pompki, oraz odblasku z tyłu.

Teraz łapcie zdjęcia:










I chyba najładniejsze zdjęcie:




Jak Wam się podoba?


____________________________________
Facebook.com/Wigry3 - Odzież i gadżety inspirowane składakami!